Bazą było pneumatyczne wzmocnienie zawieszenia

Idea systemu TOP DRIVE narodziła się w gronie entuzjastów Karawaningu. W związku z parkowanie na nierównym terenie poszukiwali oni łatwej możliwości „poziomowania” Kampera na postoju. W przeciwieństwie do układów mechanicznych – zastosowanie w tym celu poduszek pneumatycznych zaproponował założyciel firmy Euroservice. Bazą pomysłu było pneumatyczne wzmocnienie zawieszenia standardowego (fabrycznie zamontowanego w pojeździe). Niewątpliwie dodając poduszki pneumatyczne oraz system kontroli ich ciśnienia można było kontrolować “poziomowanie” pojazdu łatwo i skutecznie.

Ewolucja z pneumatycznego wzmocnienia zawieszenia

Dlatego powstały pierwsze systemy prototypowe i „indywidualne”. Po kilku latach ich pomysłodawca założył w 1989 roku firmę – produkującą pierwsze kompletne systemy dodatkowego pneumatycznego zawieszenia. W przeciwieństwie do pierwotnego zastosowania systemu szybko okazało się, że dla mocno obciążonego pojazdu zastosowanie TOP DRIVE nie tylko umożliwia poziomowanie. Bezsprzecznie zamontowany system znacząco poprawiał odczuwalną kontrolę trakcji i komfort w czasie jazdy. Przede wszystkim dotyczyło to dróg  gruntowych którymi „kamperowcy” dojeżdżali na plażę czy nad jeziora. Niewątpliwie tego typu pneumatyczne wzmocnienie zawieszenia – dodatkowo chroniło i zmniejszało zużycie innych elementów zawieszenia. Dlatego bardzo szybko zainteresowali się tym systemem użytkownicy pojazdów specjalnych jak bankowozy, pomoc techniczna, pojazdy oczyszczania miasta, pojazdy straży pożarnej, karetki oraz cysterny.

Specjalizacja/Integracja pneumatycznego systemu zawieszenia

Również w tych zastosowaniach TOP DRIVE sprawdził się bardzo dobrze. Dlatego w sposób „naturalny” został zaimplementowany do flot transportu miejskiego (pojazdy dostawcze) a następnie długodystansowego (pojazdy ciężarowe). Z pewnością tam  pneumatyczne wzmocnienie zawieszenia było szczególnie potrzebne i sprawdzało się rewelacyjnie. Niewątpliwie ta szeroka gama zastosowań umożliwiła producentowi zaprojektowanie od podstaw nowych poduszek. Ponieważ były one dedykowane do tego typu zastosowań to zostały idealnie przygotowane do specyficznego systemu montażu. Bezsprzecznie ich zastosowanie „przeniosło” TOP DRIVE na wyższy poziom technologi i mocno „wyróżniło” użytkowników tego systemu wśród innych podobnych konkurentów.

Rozwój/Badania/Produkcja

Dzięki temu system początkowo „niszowy” stał się samodzielnym, specjalistycznym i zaawansowanym technicznie produktem „premium”. Ze względu na skalę zastosowań i popularność systemów z firmy EUROSERVICE wydzieliła się firma ESI ITALIA. Dzięki temu mogła się ona skoncentrować wyłącznie na produkcji, rozwoju, i wdrażaniu systemu TOP DRIVE. Poprzednio “pneumatyczne wzmocnienie zawieszenia” przerodziło się w zintegrowany, specjalistyczny i dedykowany do konkretnych modeli i wersji pojazdów system. Bezsprzecznie lata doświadczeń potwierdziły również, że systemem poprawiającym bezpieczeństwo i komfort podroży pojazdem maksymalnie obciążonym.